do góry

Stosowanie ciągników manewrowych w podziemnych zakładach górniczych

Ciągniki manewrowe – niewielkie urządzenia stosowane w wyrobiskach górniczych – eliminują niebezpieczny transport ręczny różnorodnych materiałów i elementów maszyn lub obudów. Na razie w kopalniach węgla kamiennego jest ich 125, a powinno być znacznie więcej.
Ciągniki manewrowe wyręczają górników w ręcznym transporcie lub wspomaganym kolejkami podwieszanymi i podziemnymi. Mogą być stosowane nie tylko w przodkach wydobywczych, ale w różnych miejscach m.in. podziemnych stacjach materiałowych, komorach montażowych lub pomp. Są łatwe w sterowaniu i bardzo mobilne. Do wyboru są nie tylko różne warianty sterowania. Do warunków konkretnego wyrobiska można dobrać rodzaj napędu ciągnika (najnowszym rozwiązaniem, jednym z pięciu, jest elektryczny – akumulatorowy). Upowszechnienie tych urządzeń w kopalniach pozwala efektywniej wykorzystywać kolejki spągowe lub podwieszane. I co najbardziej istotne – eliminuje ono prace o podwyższonym ryzyku wypadkowym, do których w górnictwie podziemnym zalicza się m.in. roboty przeładunkowe i rozładunkowe. Wśród wszystkich przyczyn wypadków przy pracy w górnictwie w br. ok. 12 proc. stanowią upadki, stoczenia lub obsunięcia się materiałów lub przedmiotów (w poprzednich latach ok. 14 proc.).

Kategoria: Powiązane pliki [ 1 ]
format Nazwa pliku Data publikacji Rozmiar Pobierz
plik pdf Dobre praktyki transport w podziemnych wyrobiskach zakładów górniczych 12 2016.pdf
16-12-29 14:26 730.34KB pobierz plik: Dobre praktyki transport w podziemnych wyrobiskach zakładów górniczych 12 2016.pdf
  • Wersja graficzna: Alt  i  1
  • Przejdź do treści strony: Alt + 2
  • Mapa Witryny: Alt + 3
  • Wyszukiwarka: Alt + W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H