do góry

Ze świata

Kanada i Stany Zjednoczone ramię w ramię po surowce mineralne

06 Lutego 2020

Na początku stycznia Kanada i Stany Zjednoczone ogłosiły, że sfinalizowały umowę o współpracy dotyczącą strategicznych kopalin. Kraje te będą prowadzić wspólne interesy i stawiają sobie za cel zabezpieczenie dostaw kluczowych kopalin potrzebnych sektorom: przemysłowemu, zbrojeniowemu i kosmicznemu, a także do rozwoju technologii cyfrowej oraz tzw. „czystej technologii”.

Rząd USA za newralgiczne uznał 35 surowców mineralnych i metali. Sąsiednią Kanadę wskazał jako główne źródło importu aż 13 z nich. W czerwcu ub. roku prezydent USA Donald Trump oraz premier Kanady Justin Trudeau oficjalnie zaaprobowali rozpoczęcie prac nad projektem amerykańsko-kanadyjskiej współpracy w zakresie dostaw surowców mineralnych. Podpisana umowa zakłada m.in. promocję wspólnych inicjatyw, wzrost dofinansowania dla sektora wydobywczego, wsparcie zatrudnienia w tym sektorze, zabezpieczenie dostaw kluczowych kopalin oraz dzielenie się informacjami o złożach surowców.

Waszyngton jest coraz bardziej zaniepokojony zależnością od importu kopalin z Chin, po tym jak Pekin zasugerował, że użyje ich jako środka do wywierania nacisku w wojnie handlowej.

[www.mining.com]

wszystkie wiadomości

  • Wersja graficzna: Alt  i  1
  • Przejdź do treści strony: Alt + 2
  • Mapa Witryny: Alt + 3
  • Wyszukiwarka: Alt + W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H